profilový obrázek - Klip

Klip

Najoom - Kleitó, Amyndas; nar. 1996

Z military zpět na překážky

Klipův životní příběh je velmi neobvyklý. Tento kůň byl značně problematický, nervózní a ze dostihů musel být stažen. Než byl stažen, stihl absolvovat jako dvouletý a tříletý devět startů, kde nejlépe byl pátý v Pardubickém zimním favoritu a ve třech letech vítězem III. kat. na 1600m. Poté přešel do provozu klasického sportovního koně, kdy byl pomalu a dlouze připravován do military, kde také úspěšně startoval. A to extrémně úspěšně, vždyť se zúčastnil několikrát mistrovství České republiky ve všestrannosti a také Mistrovství světa mladých koní ve francouzském Le Lion D’Angers! Na dráze se znovu objevil až v roce 2006.

Začal opatrně čtvrtý místem ve petržalské Ceně Vovesa a třetím místem v III. kvalifikaci na Velkou pardubickou (NL, 5800m) za skvělými Hastaven a Registana. V samotné Velké pardubické obsadil skvělé páté místo za Decent Fellowem, Juventusem, Cieszymirem a Icare Du Renom.

Albertovecká tragédie

Sezónu 2007 zahájil zadrženým vítězstvím v I. kvalifikaci na Velkou pardubickou, když s J. Myškou v sedle porazili Honora a Polárníka. Bohužel zbytek sezóny musel vynechat a objevil se na dráze až v roce 2008, kde V II. kvalifikaci na VP byl třetí za suverénním Moning Let a Juventusem, takže do Velké pardubické roku 2008 nastupovali jako jedni z favoritů. V jeho sedle se objevil Jan Faltejsek (později zvítězil 3x ve VP s Orphee des Blins). Dostih měli rozjet pro jiného albertoveckého koně, vynikajícího Amant Gris, a to se jim taky podařilo. Skvěle rozjetý dostih pro oba albertovecké zástupce ale skončil neuvěřitelnou tragédií, když si Klip na malém Taxisu zlomil nohu a vzápětí v cíli byl vítězný Amant Gris diskvalifikován za neobjetí točného bodu. Majitel obou koní a hřebčína Albertovec Hájek poté zemřel v noci. Jediným štěstím bylo, že už jako umírající velkou tragédii, která se stala ve VP, nevnímal...

Klip zůstane v paměti lidí jako vynikající skokan s velkým srdcem a pěkným symbolickým gestem byla tehdejší obálka Jezdectví, která nereprezentovala tradičně vítěze VP, ale přímo Klipa v nádherném skoku přes Taxisův příkop.

Fotogalerie:
  1. Klip vede pole ke startu 118. ročníku Velké pardubické, 12.10. 2008. Omluvte prosím nízkou kvalitu, způsobenou katastrofální​m zpracováním negativu ve fotolabu.
  2. Klip vede pole na malou vodu, za ním Hirsch (9), Ivoire de Beaulieu (12) a Amant Gris. Velká pardubická 2008.