profilový obrázek - Maskul

Maskul (USA)

Lear Fan - Hooriah, Northern Dancer; nar. 1994

Derby-kůň

Jako dvouletý běhal na Ostrovech, když si ze sedmi startů v přípravě trenéra K. Prendergasta připsal jediné vítězství. Přes zimu změnil působiště a ocitl se ve stáji Františka Holčáka, který jej chystal pro FCC Folprecht pana Rajmunda Pavly. Kůň byl pochopitelně kupovaný pro Derby. Hned v úvodu vyhrál o dvanáct délek Stříbrný pohár (CH, 2200m), ale v následujícím startu Memoriálu Dr. Frankenbergera (CH, 2200m) nestačil ve ostrém finiši na Sheffield Sharka, když předtím se podílel na relativně pomalém tempu. Ve Velké červnové ceně (L, 2212m) si dostih opět odcválal svým tempem, ale ve finiši nepřidal, což stačilo na třetí místo za skvělou Norou Jeane a High Extreme. V samotném Derby byl až sedmý, bilanci si zlepšil ve Slovenském Derby, kde byl třetí za Lonango a Norou Jeane. Do konce sezóny ještě byl čtvrtý ve Velké ceně českého turfu a St. Leger. Až šestý doběhl v pardubickém St. Leger, ale sezónu uzavřel přesně tak jak začal. Vítězstvím. Cena vytrvalcov (I., 2800m) nad Mir Sadou a Salvatorem byla sladkou tečkou. Ještě v roce 1998 se účastnil významných rovinových klání, z nichž např. byl třetí v Memoriálu V. Smolíka, čtvrtý v Zlatém poháru, pátý ve Velké ceně českého turfu. Na Slovensku získal třetí místa v Jarné míli a tamním Zlatém poháru.

Velká pardubická

Maskul má pozoruhodnou bilanci. V roce 2001 byl pod Radkem Havelkou sedmý, o rok později pod žokejem Peterem Gehmem zvítězil, v roce 2003 byl se žokejem Jiřím Kameníčkem druhý, v roce 2004 pod žokejem Dušanem Andrésem čtvrtý, roku 2005 VP vyhrál s Dirkem Fuhrmannem. Ten ho doprovázel i při další VP 2006, kde ale udělali chybu na Prodlouženém Taxisu a dostih pro ně skončil. V roce 2007 startoval s jiným jezdcem Jaroslavem Myškou, bohužel na Taxisu zpomalil a neměl dostatečnou rychlost, takže pád znamenal konec nadějím.

Velká pardubická 2002 a 2005

Dostihy jsou výborně popsány M. Tůmou, včetně doprovodného obrazového materiálu na příslušných odkazech: VP 2002 a VP 2005.

Maskul pak v roce 2008 odešel do plně zaslouženého důchodu s obdivuhodnou bilancí, viz jeho kariéra.

Fotogalerie:
  1. Maskul v srpnu 2006 v Pardubicích
  2. Maskul s Radkem Havelkou vítězí lehce o 10 délek. Pardubice, 26. srpen 2006