profilový obrázek - Poderoso

Poderoso (GER)

Brief Truce - Potenza, Königsstuhl; nar. 1999

Derby-vítěz

Poderoso pocházel ze solidní rodiny, když jeho matka Potenza byla pravou sestrou derby-vítěze Pik König a bába byla polosestrou jiného derby-vítěze Philipo. U nás se později na dráze objevili Pocci a Pokerfox, ale Poderoso zůstal nejúspěšnějším.

Jako dvouletý byl v přípravě u trenéra Hans-Jürgena Gröschla, ale nevyběhl. Na základě interního tipu si jej na dražbě v Baden-Badenu vyhlédl trenér J. Váňa a koně za 8000 marek koupil pro stáj Galaxie. V přípravě Pavly Váňové hřebec debutoval jako tříletý koncem března pátým místem v trojkovém dostihu, poté byl třetí a nakonec trojku vyhrál. To jej nominovalo pro start v první předzkoušce Derby v Memoriálu dr. Frankenbergera, kde byl druhý za později tak slavným Amant Grisem. Ve Velké červnové ceně vyhrál v kurzu 9:1 nad vítězem Velké jarní ceny Richest Veinem.

Pro Derby byl angažován anglický žokej Philip Robinson, který jezdil slavného Rakti či klasiky Holding Court či Crimplene. Dvojice do dostihu odskakovala jako favoriti 2,25:1 a úkol splnila na jedničku. Porazili College Classic, Larrimah, Richest Veina či Amant Grise.

Na bratislavském derby-dni byla účast Poderosa takřka nevyhnutelná a patřil mezi respektované startující, ale přítomnost Němce Muskatsturma od legendárního trenéra Mario Hofera byla varovným vykřičníkem. Muskatsturm totiž vyhrál německé listed na 2400m a v sedle měl angažovaného nikoho menšího než Frankie Dettoriho. Dalším vážným soupeřem byl Gazduram, oslnivý vítěz rakouské Velké jarní a tamního Derby. Poderoso tehdy svoji třídu potvrdil, když doběhl třetí, ale na dvojici Muskatsturm - Gazduram neměl. Další třetí místo si odnesl z Velké ceny českého turfu a znovu vyhrál až ve St. Leger, které se tento rok běželo v Mostě, kde si poradil s Richest Veinem a Ketty Sharp. Sezónu uzavřel pátým místem v pardubickém St. Leger a titulem Koně roku.

A co bylo dál?

Jako čtyřletý posbíral několik pěkných umístěních v jedničkách, nejlepší bylo ovšem druhé místo na závěr sezóny v CEBC Classic. V pěti letech hned na úvod vyhrál jedničkový AUDI Cup nad All Meine Träume a Ketty Sharp, ale také již oslepl na jedno oko. V šesti letech byl druhý v Memoriálu Vlastimila Smolíka a nebo třetí Memoriálu Josefa Dolejšího za Torlusem a Darsalamem, také si poprvé vyzkoušel překážky, kterým se v sedmi letech již věnoval naplno, ale bez většího úspěchu a poté, co se zpřísnily podmínky pro zrakově postižené koně, kariéru ukončil. Se celkovou bilancí 40 startů a pěti vítězství.

Poderoso bohužel poté o jedno oko úplně přišel a druhé bylo velice slabé. Měl být utracen, ale nakonec se ho ujmula Veronika Kohoutová, která mu poskytla důchod.

Fotogalerie:
  1. Poderoso po vítězství ve St. Leger
  2. Poderoso již jako steepler v Pardubicích