profilový obrázek - Ryan

Ryan (IRE)

Generous - Raysiza, Alzao; nar. 2003

Ryan

Ryan patří mezi největší postavy v historii slovenského turfu a možná nebude přehnané tvrzení, že je to kůň číslo jedna. Ztělesněný profesionál byl celý život připravován trenérem Jaroslavem Hanáčkem a běhal v letech 2005 až 2011. Jeho kariéra byla dlouhá, úspěšná a Ryan odešel ze dráhy v pořádku.

Ve dvou letech začal rovnou z voleje vyhráním jedničkových dostihů pro dvouleté, což byla Karpatská cena a v Odvetná cena.

Jako tříletý po rozehřátí se v trojce vyhrál tamní Velkou jarní cenu, ale o dni turf-gala odešel poražen na čtvrtém místě ve Starohájském kritériu. V rakouském derby přišel druhý a ve slovenském třetí za Normenem a Sun Courtem. Až v našem St. Leger se mu zadařilo a porazil tehdy velmi populárního Janáčka s Laureatem, což chuchelské tribuny "ocenily" zlověstným tichem. Ve slovenské edici St. Leger ho ale o double připravil Babie Lato.

Coby čtyřletý vybouchl v Gd3 v italské Pise, ale na slovenskou scénu se vrátil ziskem Velké májové ceny, snadnou výhrou ve Velké ceně Slovenska nad Hipolinerem a Star´s Songem. Když přišel zpět do Chuchle, opět zvítězil, tentokrát ve Zlatém poháru nad Rio Gallegosem a Oligarchem, a opanoval i slovenskou verzi Zlatého poháru. Vyhrál i Cenu Turfu, ale byl diskvalifikován pro křižování na třetí místo. V kultovní maďarské Kincsem díj ho porazil srbský derby-vítěz Ce Gile, ale chuť si spravil na podzim, když přijel do Pardubic na tamní sobotní rovinový mítink a opanoval St. Leger (NL, 2900m). Brzkojarní neúspěšný výlet do Itálie jeho tým neodradil od dalšího pokusu a tentokrát rovnou ve tamním St. Leger, kde přišel velmi pěkně druhý za Spanish Hidalgo.

V pěti letech již neměl co dokazovat, ale Veľká aprílová cena (L, 1800m) na něho byla přeci jenom krátká a tak přišla porážka od jiného výborného koně a to Tempeltänzera. Byla to jenom předehra k dalšímu italskému výletu, kde se mu podařil jubilejní zásah coby vítěze black type a to když vyhrál Coppa D´Oro Di Milano (L, 3000). Na slovenském derby-dni pak v tuhém boji s Tempeltänzerem a Italian Stallionem na těžké dráze po průtrži nakonec přeci jenom dominoval a zapsal si do své knihy další Velkou cenu Slovenska. Následoval další výlet za hranice, tentokrát do Mnichova, kde v Grosser Canon-Preis (L, 2800m) přišel druhý. Po návratu domů ovládl Zlatý pohár, než odjel zase do Německa, tentokrát navštívil město Kolín. V Autohaus Jacob Fleischhauer-Cup (L, 3000m) byl třetí. Náročný cestovní program zahrnoval i Prahu (2. ve Velké ceně českého turfu) a nakonec i Paříž, když se zúčastnil Prix Royal Oak (Gr.1., 3100m), kde skončil devátý.

Jako šestiletý si připsal tři vítězství (Zlatý Pohár, v Maďarsku Kincsem díj a v Itálii Listed dostih Premio Duca D´Aosta) a dobré bylo i třetí místo v italském St. Leger, ale přišly větší porážky ve Velké ceně Slovenska (5. místo), baden-badenském Betty Barclay Rennen (5.) a v Coppa d´Oro di Milano (4.)

V sedmi letech první část sezóny tvořily tři porážky, ale vzkříšení přišlo ve Zlatém poháru, kde porazil našeho trojkorunovaného Age of Jape, v maďarském Kincsem díj a hattrick završil ziskem italského Premio Duca D´Aosta (L, 2800m). Do Itálie se vrátil ještě dvakrát tuto sezónu, aby získal druhé místo ve St. Leger a posléze se neumístil v listed dostihu.

Jako osmiletý již vyběhl jen 4x. Ve Velké májové ceně ho porazil Makléř, ale ve Velké ceně Slovenska se naposledy vrátil do svých nejlepších časů, když opanoval kvalitní pole včetně Camilla a Mariydiho. Získal tak třetí vítězství v tomto dostihu. Kariéru uzavřel 7. místem ve Zlatém poháru a 9. místem v Premio Duca D´Aosta.

Ryan v chovu

Ryan první dvě sezóny (2012 - 2013) strávil v Napajedlích, přičemž tu úvodní připouštěl za 1Kč, což byla promo akce, která měla k hřebci přilákat hodně partnerek. Připustil jich šedesát, ale mnoho z nich bylo i nevalných kvalit, což byla poněkud medvědí služba. Další sezónu již za normální připouštěcí cenu přilákal jen pět partnerek. Pro další sezóny odešel do maďarského chovu, kde připouští v hřebčíně Bábolna. Jeho úvodní ročník je letos tříletý, má mezi nimi trojkovou vítězku Katryen a umístěného v trojkách Primuse.

Fotogalerie:
  1. Ryan s Petrem Kubíkem vítězí v St. Legeru 2006.
  2. Ryan v prubycvalu před Zlatým pohárem
  3. Ryan poráží Oligarcha ve Zlatém poháru 2007, v sedle Rastislav Juráček.
  4. Ryan s Rastislavem Juráčkem.