profilový obrázek - Tankred

Tankred (POL)

Who Knows - Tabaka, Pyjama Hunt; nar. 2000

Cesta k popularitě

Tankred patřil mezi ty velké koně, kteří přijdou, vlídně září na své obdivovatele a odejdou za pláče z pódia turfu. Byl jedním z nejlepších koní, kteří běhali u nás po roce 1989 a jedním z nejpopulárnějších v regionu. Svěřenec trenéra Olehly na sebe výrazně upozornil už jako dvouletý, když vyhrál Gerschův memoriál. Coby tříletý na Slovensku vyhrál Velkou jarní cenu, Starohájské kritérium a bylo jasné, že je to nejlepší hřebec v ročníku. Když přijel do Prahy získat české derby, nikdo o tom nepochyboval. Ale čáru přes rozpočet mu učinil jiný vynikající kůň a to Ohne Sorge. Ironií osudu ho Ohne Sorge porazila i ve slovenském derby, ale pro pozitivní dopingový nález byla diskvalifikována a vítězství tak spadlo do klína Tankredovi. Jako horkého favorita ho v našem St. Leger porazil český odchovanec Radbec a štěstí mu nepřálo ani v pardubickém ekivalentu St. Leger, kde byl lepší jiný polský odchovanec Zagon. Slovenské St. Leger ale získal a stal se tak držitelem tamní Trojkoruny.

Jako čtyřletý v Chuchli konečně získal vítězství na nejvyšší scéně, které mu tamní dráha dvakrát odepřela a to rovnou ve Zlatém poháru nad Nolanem a Poderoso, zatímco na Slovensku posbíral Jarní míli a na obou mezinárodních mítincích v Bratislavě Velkou cenu Slovenska a tamní Zlatý Pohár.

V jeho poslední sezóně byl pátý ve Velké ceně Slovenska, ale na druhém mítinku už získal Zlatý Pohár nad Nolanem. NIcméně mu zůstala souzena pražská překvapení, když nejen jej ve Velké ceně českého turfu zaskočil Moviestore, který dostih získal start-cíl, aby pak už nikdy nic neukázal. Tankred se pak na chuchelské dráze ukázal i onu osudnou poslední říjnovou neděli, kdy ve zvláštním pošmournu nastoupil na start Ceny prezidenta republiky. Do cíle se bohužel nikdy nedostal, jeho poslední stanicí byly díky zlomené noze už jenom věčně zelené pastviny.

Fotogalerie:
  1. Tankred v paddocku před bratislavským​ Zlatým pohárem, 17.7. 2005.
  2. Tankred s Paulem Eddery, prubycval před bratislavským​ Zlatým pohárem, 17.7. 2005.
  3. Tankred s Paulem Eddery, probíhá poprvé kolem tribun při bratislavském​ Zlatém poháru, 17.7. 2005.
  4. Tankred po vítězství v bratislavském​ Zlatém poháru, 17.7. 2005.
  5. Tankred s Martinem Srncem v paddocku před Velkou cenou českého turfu, 18.9. 2005